Muzycznie w Bytomiu

W weekend w wąskiej średniowiecznej uliczce na bytomian czekała kolejna uczta muzyczna. W sobotę ?Filmowo i nastrojowo? zrobiło się za sprawą Duo4You. W niedzielę słynne Requiem Mozarta zagrał kwartet smyczkowy Musicarius.

Skrzypce i fortepian, instrumenty, które w dobie kina niemego były instrumentami nieodzownymi, także współcześnie, w kompozycjach największych wirtuozów muzyki zdobią ścieżki dźwiękowe wielkich kinowych produkcji. W sobotę, wyjątkowo ze względu na deszczową pogodę, najpiękniejsze tematy z muzyki filmowej, w wykonaniu skrzypka - Bartosza Bokuna i pianistki - Katarzyny Neugebauer, czyli zespołu Duo4You, zabrzmiały w Klubie Platforma przy Rynku.

W niedzielę natomiast, już na Krawieckiej, wielkie arcydzieło gatunku ?Requiem? W. A. Mozarta w wersji na kwartet smyczkowy - najsłynniejsze ze wszystkich Mszy Żałobnych, wykonał Musicarius. Requiem zostało skomponowane na chór, głosy solowe i orkiestrę. Poznański kwartet smyczkowy, jako jeden z niewielu, wykonał Requiem w XIX-wiecznej oryginalnej wersji Petera Lichtenthala, właśnie na taki zestaw instrumentów.

Kwartet smyczkowy Musicarius jest zespołem daleko wykraczającym poza ogólnie przyjęte konwencje. Zespół, który istnieje od 2003 roku, wykorzystuje instrumenty z epoki lub ich kopie, konstruuje repertuary odzwierciedlające konkretne zdarzenia sprzed 200-300 lat. Muzycy nie poddają się określonym i utartym regułom, wciąż próbują przełamywać schematy i konwencje.

A już za tydzień, w sobotę, na Krawieckiej usłyszymy dzieła wielkiego Amadeusza w koncercie ?Don Giovanni & Co?. Natomiast w niedzielę o 19.00 muzyczną wieczorynkę ?Dom, w którym śmieszy? przygotuje, znany już bytomianom, żeński zespół Fiorini (czyli po prostu ?Kwiatuszki?). Serdecznie zapraszamy!

dodany 2011-08-16 12:48 przez iwona.kaminska

źródło: UM Bytom

Komentarze:

Nie ma żadnych komentarzy.
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją