Schrony na Placu Akademickim otwarte dla zwiedzających

Na Placu Akademickim w Bytomiu otwarto dla zwiedzających dwa schrony. Powstały w nich izby muzealne, które poświęcone są bohaterom II wojny światowej - gen. Stanisławowi Sosabowskiemu oraz Augustynowi i Romanowi Trägerom.

Oba schrony są zabezpieczeniami przeciwlotniczymi, tzw. Luft-Schutz-Deckunsgraben, czyli szczelinami przeciwlotniczymi. Zostały one wybudowane dla ludności cywilnej, a każdy mógł pomieścić około 150 osób. Powstały prawdopodobnie w latach 1942-1943. Opiekunem schronów jest stowarzyszenie Pro Fortalicium i to ich przedstawiciele wybrali postacie do upamiętnienia.

Generał Sosabowski był kluczową postacią podczas bitew II wojny światowej. Był dowódcą 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, walczącej w 1944 r. pod Arnhem. Sosabowski służył także na Górnym Śląsku w 75. pułku piechoty w Chorzowie w latach 1927-1928. Była tam dowódcą I batalionu 75 pp w Rybniku, który z kolei był następcą 1 Pułku Strzelców Bytomskich. Walczyły w nich setki mieszkańców powiatu bytomskiego i Bytomia, m.i.n w wojnie polsko-bolszewickiej czy III powstaniu śląskim.

Z kolei Augustyn Träger i jego urodzony w Bytomiu syn, Roman szczególnie przysłużyli się podczas II wojny. To dzięki ich odwadze alianci dowiedzieli się o nazistowskiej bazie na wyspie Uznam, gdzie ich naukowcy prowadzili badania nad tajną bronią, pociskami V1 i V2. Dzięki przekazanym planom do Londynu Brytyjczycy mogli zbombardować bazę i nie dopuścić do szybkiej produkcji broni.

Przypomnijmy, że dwa schrony nie są pierwszymi obiektami dostosowanymi do zwiedzających, które trafiły do stowarzyszenia Pro Fortalicium. W 2016 r. w Miechowicach otwarto pierwszy schron. Ma on około 100 metrów i przypomina historię stycznia 1945 r.

dodany 2018-04-16 08:50 przez MJS

źródło: Własny

Komentarze:

Nie ma żadnych komentarzy.
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją